• Kurkowe Bractwo Strzeleckie - Lidzbark
  • Kurkowe Bractwo Strzeleckie - Lidzbark
  • Kurkowe Bractwo Strzeleckie - Lidzbark
  • Kurkowe Bractwo Strzeleckie - Lidzbark

Nasze stowarzyszenie Kurkowe Bractwo Strzeleckie Lidzbark obchodzi w tym roku osiemnastą rocznicę reaktywowania po niebycie trwającym od 1939 roku. W tym roku nasz kraj obchodzi setną rocznicę uzyskania niepodległości, choć nasze miasto faktycznie włączone zostało do macierzy prawie dwa lata później. W 1920 roku Błękitna Armia gen. Hallera wkroczyła do Lidzbarka zwiastując ludziom wolność i niepodległość. Polskie oddziały pod dowództwem porucznika Jana Czerkieskiego wkroczyły do miasta 19 stycznia o godzinie ósmej rano. Mieszkańcy witali ich z radością, na domach i ulicach pojawiło się mnóstwo biało – czerwonych flag oraz napisy „Niech żyje Polska”. Z domów zrywano pruskie orły i ścierano niemieckie napisy. W wyzwolonym mieście natychmiast odprawiono mszę świętą, a później zorganizowano defiladę. Mieszkańcy ze łzami w oczach śpiewali „Boże coś Polskę”. Jeszcze tego samego dnia miasto opuściły wojska niemieckie, które pomaszerowały w kierunku Dąbrówna". My rocznicę uczciliśmy na strzelnicy. Tarczę Niepodległościową zdobył Zbyszek Lesniewski, Kura zestrzelił Jarosław Karpiński w sąsiedztwie Zbyszka Leśniewskiego i Mariana Jarzynki


Na naszych stronach internetowych stosujemy pliki cookies. Korzystając z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z polityka prywatności.

Akceptuję cookies tej strony